عرشه فولادی چیست و نکاتی که باید درباره تولید و اجرای عرشه فولادی بدانیم:

 

 عرشه های فولادی همان مقاطع مختلط  متشکل از دال بتنی روی ورقهای فولادی ذوزنقه ای متصل به تیر های فولادی می باشد که در قسمت ۱۰-۲-۹ مبحث ۱۰ مقررات ملی ایران توضیح داده شده است . این سیستم در ابتدا به عنوان قالب بتن در سال ۱۹۲۰ در آمریکا مورد استفاده قرار گرفت. در سال ۱۹۳۸ مهندسان یک سیستم سقف غیر مرکب سلولی شکل را در ساختمانهای صنعتی تجربه کردند. این سیستم توسط شرکت روبرتسون ابداع گردید.در سال ۱۹۶۰ تعدادی از تولید کنندگان عرشه های فولادی بر اساس آزمایشات و خواص مقاطع ، ظرفیت های باربری معتبری را از دالهای مرکب ارائه دادند. در نهایت به جهت نیاز یک روش طراحی واحد ، استاندارد American Iron and Steel Institute (AISI)  یک پروژه تحقیقاتی را برنامه ریزی نمود که در دانشگاه lowa  اصول اساسی و پایه مربوط به طراحی این گونه سقفها تعیین گردد و نتایج تحقیقات در استاندارد (ASCE) و در بخش ASCE 3.84  با عنوان مشخصات طراحی و اجرای سقفهای مرکب توسط کمیته استاندارد عرشه فولادی منتشر گردیده.در ادامه نکاتی درباره تولید و اجرای عرشه فولادی و همچنین نکات اجرایی سقف عرشه فولادی توسط شرکت رهکام سازه عرش ارائه شده است.

 

 

انواع تولیدات فرمینگ شرکت رهکام سازه عرش :

 

ویژگی های سقف عرشه فولادی:

۱ سرعت اجرای بالا نسبت به روشهای رایج اجرای سقف و در نتیجه بازگشت سرمایه سریعتر برای کارفرما

۲ امکان بتن ریزی همزمان چند سقف و در نتیجه جلوگیری از اتلاف وقت و هزینه در بتن ریزی.

۳ در این نوع سقفها نگهداری و عمل آوری بتن به دلیل حفظ کامل آب بتن به نحو بسیار مناسبی انجام می گردد.

۴ حذف قالب بندی و شمع بندی در اجرا.

۵ کاهش نسبی وزن سقف یا به عبارتی بار مرده نسبت به سقفهای رایج.(مقدار این کاهش وزن بستگی به طراحی و محاسبه مهندس طراح پروژه دارد)

۶ حذف آرماتورهای کششی (در صورتی که ورقهای فولادی را پس از گیرش بتن به عنوان عضو کششی در سقف محاسبه و بپذیریم)

* لازم به ذکر است  که نمی توان عدد یا درصد دقیقی مبنی بر کاهش مقدار میلگرد مصرفی ارائه نمود و این مقدار به تشخیص و نوع طراحی مهندس محاسب پروژه بستگی دارد.

۷ کاهش هزینه حمل و نقل مصالح.

۸ فضای بسیار کم برای دپو مصالح مورد نیاز در کارگاه.

۹ به دلیل ساختار یکپارچه سقفهای عرشه فولادی و عملکرد یکپارچه پس از بارگذاری ها لذا این سقفها عملکرد استانداردی در سازه خواهند داشت. ۱۰٫اجرای راحت تاسیسات مکانیکی در زیر ورقهای عرشه به دلیل اجرای راحت ساپورت توسط تیم اجرای تاسیسات و داشتن فضای بیشتر به دلیل فاصله تیرهای فرعی برای اجرای تاسیسات.

۱۱ سطح یکنواخت و یکدست زیر سقف با ظاهری زیبا.

۱۲ امکان اجرا در انواع شرایط آب و هوایی.

۱۳ امکان اجرای داکتهای تاسیساتی قبل از بتن ریزی.

۱۴ کاهش ضخامت سقف.

۱۵ تامین مقاومت لازم در برابر زلزله و جلوگیری از ریزش آوار سقف.

۱۶ افزایش عمر سازه.

۱۷ مقاوم در برابر آتش سوزی

۱۸  داشتن سابقع اجرایی بسیار خوب در ایران و جهان

 

مصالح مورد استفاده در سیستم سقف عرشه به اختصار:

 

۱ ورق فولادی گالوانیزه شده: تمام ورق های مصرفی جهت تولید عرشه و یا ضمایم بایستی دارای حداقل مقاومت تسلیم مشخصه ۳۳Ksi (230Mps) باشند.( توضیحات بیشتر در  AISI S100 ) و پوشش گالوانیزه باید منطبق با استاندارد ASTM A6563 /A653M  باشد. می توانید به قسمت فروش ورق گالوانیزه در مورد قیمت و اطلاعات بیشتر مراجعه فرمایید.

۲ گلمیخ عرشه فولادی:گلمیخ های جوشی یا پانچی جهت اتصال سقف به تیر فولادی و پیوستگی بتن و ورق و تامین نیروی برش زلزله و خیز تیر و  موارد دیگر طبق نظر طراح اسکلت.(استانداردASTM A108  ) بند ۱۰-۲-۹-۲-۱ مبحث ۱۰ مقررات ملی ساختمان. می توانید به قسمت فروش و نصب گلمیخ عرشه در مورد قیمت و اطلاعات بیشتر مراجعه فرمایید.

۳ میلگرد یا الیاف حرارتی :شبکه میلگرد که برای جلوگیری از ترک خوردگی دال بتنی مورد استفاده قرار می گیرد و یا الیاف و مواد استاندارد موجود که فقط نش حرارتی در بتن ایفا می نمایند که بسته به نظر طراح محترم در این گونه سقفها استفاده می شود.

۴ مخلوط بتن : مخلوط بتن با مقاومت فشاری معمولا باید  بیشتر از ۳۰۰۰ Ksi (21Mpa) و حداکثر ۶۰۰۰Ksi ( 42 Mpa)   می باشد که بسته به نظر طراح محترم و نیاز سازه طراحی می شود.

۵ فلاشینگ: ورق گالوانیزه U شکل که در دور سقف و قسمتهای بازشو نصب می گردد که به منظور جلوگیری از ریزش بتن در هنگام بتن ریزی نصب می گردد.می توانید به قسمت فروش فلاشینگ سقف عرشه در مورد قیمت و اطلاعات بیشتر مراجعه فرمایید.

در پایان همکاران ما در شرکت رهکام سازه عرش آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان می باشند.