تحلیل بازار آهن در چند ماه اول سال جاری

تجربه نشان داده که معمولا با توجه به تعطیلات عید نوروز در یک ماه  ابتدایی هر سال بازار کلی کشور در تمام زمینه ها از ثبات نسبی برخوردار بوده است و بازار آهن نیز از این قاعده مستثنی نخواهد بود و به رسم هر ساله بازار آهن آلات از ابتدای اردیبهشت ماه هر ساله شروع به تغییرات خواهد کرد که البته این تغییرات به عوامل زیادی مرتبت است که با ذکر چند مورد مهم و اساسی در این مطلب می توان تا حدودی بازار آینده آهن و به خصوص ورق گالوانیزه را در چند ماه آینده پیش بینی نمود.

۱ .افزایش حقوق و دستمزد و همچنین افزایش بهای برق ، آب و گاز و سایر عوامل مانند هزینه حمل و نقل به دلیل افزایش احتمالی سوخت در افزایش قیمت در بازار آهن تاثیر قطعی دارد .

۲ . افزایش روز به روز صادرات آهن به کشور های همسایه به دلیل کاهش ارزش پول ملی باعث کاهش عرضه آهن آلات در کشور خواهد شد که باز هم این مساله به افزایش نرخ آهن آلات دامن می زند.

۳ .بازار های خارجی از جمله چین و استرالیا و حتی برزیل در قیمت آهن در بازار کشور تاثیر گذار می باشد به طور مثال اخبار رسیده از چین حکایت از یک آرامش نسبی در این بازار را دارد و کاهش رشد اقتصادی چین و کاهش ناچیز قیمت در بازار داخلی چین از یک طرف و یه صرفه نبودن صادرات برای تجار چین از طرفی دیگر به آرامش بازار در این کشور منجر گردیده که به آرامش بازار آهن ایران کمک خواهد نمود ولی این عامل بسیار بی ثبات می باشد و هر لحظه دستخوش تغییر خواهد بود.

۴ . تحریم های سیاسی و افزایش و کاهش نرخ ارز در بازار ایران (که معمولا رو به افزایش است ) در چند سال گذشته بزرگترین عامل تاثیر گذار بوده که در چند ماه آینده به دلیل پیش بینی افزایش نرخ ارز در نتیجه دلیل افزایش قیمت آهن آلات را توجیه خواهد نمود.

۵ . در پایان به قدرت خرید در بازار نیز باید اشاره نمود که عاملی بازدارنده در افزایش ناگهانی و یا انفجاری در بازار داخلی آهن می باشد. البته عواملی مانندعدم وجود مارکتینگ و بازار درست مجازی و عدم جلوگیری از صادرات بی رویه نیز از دلایل همیشگی نوسان در بازار فولاد ایران بوده و متاسفانه خواهد بود.

 

 

بازار آهن

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *