نصب گلمیخ استاندارد به زبان ساده

اجرای گلمیخ

نکات اجرایی در نصب گلمیخ به زبان ساده:

به طور کلی عوامل زیادی در نصب گلمیخ جوشی تاثیر گذار می باشند که در ادامه به آنها اشاره خواهد شد.

۱ . ضخامت رنگ موجود بر روی سطحی که قرار است بر آن عملیات نصب صورت  گیرد موجب ایجاد نارسانایی و افت شدت جریان هنگام نصب می گردد همچنین هنگام تشکیل چاله ذوب ممکن است مواد موجود در رنگ در متالوژی جوش تاثیر گذار باشد در نتیجه توصیه می گردد گلمیخزنی بر روی سطح بدون رنگ و عاری از هرگونه مواد نارسانا یا شیمیایی نصب شود.

۲ . در اسکلت های فلزی سطح بال تیرها باید تمیز و بدون زائده های نا هموار و همچنین به دلیل مورد اول حدالامکان بدون رنگ باشند و الزاما سطح روی تمامی تیر ها به طور دقیق تراز گردد. رعایت این موارد سبب می گردد که ورق عرشه فولادی بر روی سطح تیرها به خوبی بنشیند و چاله ذوب ناشی از دستگاه استادولدینگ به خوبی تشکیل گردد.

۳ . دمای پایین محیط و همچنین دمای سطح مورد نظر بر روی نصب نامناسب بسیار تاثیر گذار می باشد لذا توصیه می گردد عملیات نصب گلمیخ در فصول گرم سال و یا در محیطی گرم صورت پذیرد در غیر این صورت باید اقدام به پیش گرمایش سطح گلمیخ زنی برای حصول نتیجه مناسب نمود.

۴ . معمولا برای چسبندگی بهتر ورق سقف با بال تیرآهن اقدام به چکش کاری می کنند که توصیه می شود ضربات چکش آنقدر محکم صورت نپذیرد که باعث پارگی ورق گالوانیزه بر روی بال تیر گردد. این نکته در این قسمت مطرح می شود، در صورتی که کارفرما نیاز به سقفی اکسپوز دارد و نمی خواهد از زیر سقف پروژه خود را بپوشاند می توان برای چسبندگی ورق و بال تیر از پانچ میخ در هر گام ورق استفاده نمود که البته منجر به افزایش هزینه نصب می گردد.

۵ . نصب گلمیخ باید به صورت عمودی بر روی سطح افقی و کاملا تراز صورت پذیرد.استفاده از اپراتور نصب متخصص و کار آمد در این قسمت بسیار تاثیر گذار خواهد بود. نصب در سطوح شیبدار و نا تراز سبب نتیجه نا مناسب می گردد این مساله معمولا در راه پله های ساختمان ها و یا رمپ ها دیده می شود که توصیه می گردد که در این گونه موارد از گلمیخ های سنتی استفاده گردد و یا تعداد گلمیخ ها را در هر متر مربع افزایش دهید.

۶ . دستگاه استادولدینگ  نصب گلمیخ در ایجاد نتیجه مناسب نقشی حیاتی ایفا خواهد نمود و توصیه می گردد از دستگاهی استفاده گردد که هم دارای قدرت آمپر بالای ۲۰۰۰ باشد و همچنین بتوان آن را برای هر شرایط محیطی بدون محدودیت تنظیم نمود و دارای برنامه های از پیش تعیین شده نباشد. لازم به ذکر است شرکت رهکام سازه عرش برای نصب گلمیخ از دستگاه استاد ولدینگ سویر آلمان بهره می برد که تمام شرایط ذکر شده را دارا می باشد.

۷ . نصب بر روی سطح خیس ویا مرطوب امکان پذیر نمی باشد ، زیرا به دلیل وجود رطوبت بر روی سطح ورق گالوانیزه و تیر آهن زیرین آن فرآیند جوش به طور کامل صورت نمی پذیرد و همچنین به دلیل بخار شدن آب موجود در محل اتصال ، گلمیخ به شکل اسفنجی در خواهد آمد.(مطابق عکس زیر) حتی بر روی سطح مرطوب انجام عملیات نصب گلمیخ با دستگاههای استادولدینگ مخصوص نیز توصیه نمی گردد. در نتیجه پیشنهاد می گردد قبل از اقدام به نصب گلمیخ درساختمانها و محیط های روباز برنامه ریزی مناسب صورت گیرد تا عملیات در روزهای مرطوب و بارانی صورت نپذیرد. همچنین گفتنی است نصب در مقابل باد شدید نیز امکان پذیر نمی باشد زیرا موجب پخش شدن مواد مذاب از چاله ذوب ایجاد شده خواهد شد.

۸ . برق مورد نیاز دستگاه استادولدینگ باید بیش از ۶۳ آمپر جریان داشته باشد و بدون هیچ گونه نوسان و افت شدت جریان و افت ولتاژ باشد. مسلما وجود برق مناسب در رسیدن به نتیجه ایده آل ضروری خواهد بود.

۹ . اپراتور نصب باید فردی آموزش دیده باشد که با اصول اولیه کار با دستگاه و نکات ایمنی کار با ژنراتور ها و برق فشار قوی کاملا آشنا باشد.

۱۰ . قبل شروع به کار اطمینان حاصل شود که هیچ گونه مواد قابل اشتعال و یا اجسام شیشه ای و خودرو در اطراف (حداقل شعاع  ۲۵ متری ) مکان انجام عملیات نصب نباشدتا سبب بروز خسارت ناشی از پخش مواد مذاب نگردد.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *